Artykuły
serce.katolik.bielsko.pl
Jak rok kościelny powtarza się cyklicznie, tak i co roku mają miejsce doroczne odwiedziny zwane wizytą duszpasterską z okazji nowego roku liturgicznego rozpoczynającego się Adwentem i następującym po nim okresem Bożego Narodzenia.

Potocznie te odwiedziny kapłana, skierowanego do parafii na terenie której mieszkamy dekretem biskupa, nazywamy kolędą. Jak na początku nowego roku kalendarzowego składamy sobie życzenie, tak na początku roku liturgicznego kapłan przynosi do rodziny dar modlitwy, w której prosi o Boże błogosławieństwo dla wszystkich domowników. Jest to wizyta na wskroś religijna i wyraża troskę duszpasterzy o powierzonych ich pieczy wiernych. Stąd będziemy wdzięczni, gdy wszyscy członkowie rodziny w tej modlitwie będą uczestniczyć.
Modlitwa o Boże błogosławieństwo jest prośbą, by Bóg łaskawym okiem spojrzał na nas, wspierał nasze dobre zamiary oraz umacniał starania o budowę klimatu rodzinnej miłości i  życzliwości. W tym roku przyniesiemy do każdej rodziny zamiast obrazka kolędowego miniaturową książeczkę  z rachunkiem sumienia opracowanym przez duszpasterzy naszej parafii. Jest ona pomyślana by była pomocą w przygotowaniu się do sakramentu pokuty i przeżyciu go jako spotkanie z Bogiem miłosiernym nie tylko w spowiedzi na Święta, ale w każdej spowiedzi.
Odwiedziny kolędowe są dobrą okazją do podzielenia się spostrzeżeniami odnośnie naszej pracy duszpasterskiej, wniesieniem propozycji, czy uwag krytycznych. Będziemy Was serdecznie namawiać do zaangażowania się w życie duchowe parafii w różnych wspólnotach apostolsko-modlitewnych działających przy parafii. Może zabrzmi to górnolotnie, ale uważam, że każdy dorosły parafianin powinien należeć do jakiejś wspólnoty i żywo uczestniczyć w życiu modlitewnym nie tylko w niedzielę i święta. Cieszy nas fakt, że w tym roku odnotowaliśmy wzrost uczestniczących w niedzielnej Mszy świętej w drugą niedzielę października, w którą było przeprowadzone ogólnopolskie liczenie wiernych. Także pozytywny przejawem było przyjęcie ponad 40 %  uczestniczących w tą niedzielę komunii świętej.

O co prosimy na progu kolędowych odwiedzin?
  • Prosimy o otwarcie drzwi, nawet gdy nie będzie ktoś miał możliwości złożenie tradycyjnej ofiary, która jest przeznaczona dla parafii, diecezji i kapłanów pracujących w parafii.
  • Prosimy od komplet rodzinny, chcemy bowiem spotkać się z wszystkimi członkami rodziny.
  • Prosimy o przygotowanie stołu nakrytego obrusem, a na nim krzyż i dwie zapalone świece, woda święcona, ( można się w nią zaopatrzyć w zakrystii) Pismo święte i zeszyty z religii uczęszczających na katechizację.
  • Prosimy o konstruktywny dialog na tematy Kościoła, parafii, duszpasterstwa czy innych spraw związanych z funkcjonowaniem parafii.
  • Prosimy o wspólne uczestniczenie w modlitwie.
  • Prosimy nie nagrzewać zbytnio mieszkania.
  • Prosimy o nie uczestniczenie w kolędzie psów, szczególnie tych groźnych, bo nigdy nie wiadomo co takiego zwierzaka doprowadzi do agresji.
  • Gdy będziemy już dwie godziny i więcej na trasie kolędowej będziemy wdzięczni za szklankę wody mineralnej, czy soku.
  • Prosimy o życzliwą atmosferę.
Jeżeli rodzina nie może uczestniczyć w kolędzie w wyznaczonym terminie, to prosimy o zapisanie się w terminie dodatkowym.
Nie jesteśmy ani kontrolerami ani inkasentami. Będziemy wam wdzięczni za złożone ofiary, które są wyrazem uczestniczenia w trosce o Kościół Diecezjalny, parafię i kapłanów.
Ks. Proboszcz
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.