Artykuły
serce.katolik.bielsko.pl
Maj w religijności polskiej i narodowej jest bogaty w wydarzenia. Cały jest poświęcony Maryi i codziennie odprawiamy nabożeństwa majowe. Pozostaje podjąć starania, aby także dla tego pokolenia naszych parafian był to miesiąc uczęszczania na to nabożeństwo.

Już 1 maja to dzień modlitw do św.  Józefa Rzemieślnika za świat pracy. Praca jest jednym z istotnych elementów który wypełnia przestrzeń życia człowieka. W duchowości chrześcijańskiej pracę poprzedza modlitwa i ona nadaje głębszy wymiar naszej aktywności. Ma ona nie tylko być sposobem na zdobycie środków do życia, ale ma być służbą  bliźniemu i społeczeństwu. Ma być okazją do doskonalenia się i rozwijania ale nade wszystko ma chwalić Boga. Dobrą pracą człowiek wielbi Boga.
2 maja to dzień flagi. Flaga naszego narodu mieni się bielą i czerwienią, jak historia Polski bogata jest w biel ludzi świętych, świątobliwych i szlachetnych ale też w czerwień krwi przelewanej za wiarę, za wolność Ojczyzny by ją uchronić lub wyzwolić od zniewoleń. Stąd miasto na święta państwowe ozdabia się flagami narodowymi. W uroczystej odprawie wart wznosi się flagę na maszt. Barwy narodowe i chorągiewki biało-czerwone  dziś częściej pojawiają się na stadionach i w czasie marszy aniżeli na polskich domach. Może w tym roku postaramy się ozdobić flagami nasze domy i balkony na dzień flagi i święto państwowe i narodowe – 3 maja.
3 Maja – to wielkie święto w którym podniosłe wydarzenia z historii spotykają się z religijnym świętem NMP Królowej Polski. Ten dzień znowu przypomina nam, że Ojczyźnie trzeba służyć ofiarnie i modlić się o Jej pomyślność pod sztandarem Maryjnym.
8 maja to uroczystość Św. Stanisława Biskupa i Męczennika głównego patrona Polski. Dla nas będzie to też czwarta rocznica śmierci ks. Karola Tomali, który tak pięknie jako emeryt zapisał się w naszej rodzinie parafialnej.
13 maja to w tym roku uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i początek nabożeństw fatimskich. Obchód w niedzielę a nie w czwartek 40 dni po zmartwychwstaniu jak sugeruje Pismo Święte to stosunkowo niedawna praktyka.
16  maja – To wspomnienie św. Andrzeja Boboli, jednego z patronów Polski
20 maja – to Zesłanie Ducha Świętego a u nas I komunia i w poniedziałek Zielonych Świąt będzie u nas bierzmowanie
31 maja -  w tym roku przypada Uroczystość Bożego Ciała. Znów wyjdziemy w procesji z Chrystusem, który „zagrody nasze widzieć przychodzi, i jak się Jego dzieciom powodzi”. Dlatego każdy parafianin kto jest do tego zdolny powinien uczestniczyć w Mszy świętej i procesji. Jest to publiczne wyznanie wiary. Zadbajmy by tegoroczne Boże Ciało było piękne i pobożne. Byśmy wszyscy śpiewali pieśni na trasie i zaangażowali się w przygotowanie i ozdobienie ołtarzy. Myślę, że najlepiej jest zastosować zaangażowanie według miejsca zamieszkania wobec kościoła.
  • o pierwszy ołtarz niech zadbają parafianie mieszkający na południe od kościoła,
  • o drugi na zachód od kościoła,
  • o trzeci – na północ od kościoła ( przyjmujemy, że Sarni Stok jest na północ od kościoła)
  • o czwarty na wschód od kościoła. Będzie wystawiona skarbona na ozdobienie ołtarzy. Tam możemy złożyć ofiary. Oczywiście jest przy ołtarzach miejsce na dowolne ich ozdobienie.
Przeżyjmy ten miesiąc jak przystało chrześcijanom i Polakom a wtedy pozostanie po nim dobre wspomnienie.
Ks. Krzysztof

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.