Artykuły
serce.katolik.bielsko.pl
W czerwcu 2011 roku przybyły do naszej parafii relikwie św. Małgorzaty Marii Alacoque. Oddolną inicjatywą parafian było rozpoczęcie nocnych czuwań pokutno-wynagradzających w naszym kościele.

Odpowiedzią na tę propozycję było zorganizowanie I nocnego czuwania z 3 na 4 września tego roku. Odtąd z dwoma przerwami w każdy I piątek o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim odtwarzanym przy pomocy radia rozpoczynamy takie czuwania. Na początku przybywało więcej parafian. Z biegiem czasu ich liczba zmalała, natomiast zaczęli się pojawiać chętni z innych bielskich parafii oraz z okolicy. Takie nocne czuwanie ma dwie części – do północy jest modlitwą związaną z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast po północy jest to czuwanie w duchu I sobót z realizacją prośby Matki Boskiej Fatimskiej, przekazanej światu przez wizjonerkę z Fatimy karmelitankę siostrę Łucję. Ideą pierwszosobotniej modlitwy jest nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP celem wynagrodzenia jej za zniewagi jakie ludzkość wyrządza temu Sercu.
Pan Bóg daje mi siły, że z wyjątkiem trzech zawsze prowadzę te czuwania. Gdy już piąty rok trwają te czuwania jakie są moje odczucia? Po pierwsze nabrałem przekonania potrzeby takiej modlitwy. Po drugie – w naszej parafii jest nikły oddźwięk tych nabożeństw.
Jakie sugestie się budzą? Trwać przy tej modlitwie i zachęcać do dawania z siebie czegoś więcej, szczególnie, gdy jakieś poważne sprawy nas trapią. Im większy problem – tym więcej modlitwy i ofiary. Modlitwa popart ofiarą jak np. pielgrzymka piesza, czy czuwanie nocne jest miłe Panu Bogu, bo nie tylko od Niego czegoś oczekujemy, ale też Jemu chcemy coś ofiarować.
Czym jest nocne czuwanie? Jest naśladowaniem modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu przed męką, jest naśladowaniem Jezusa, który jak relacjonują ewangeliści nieraz całą noc czuwał na modlitwie. Czuwanie nawiązuje też do czuwania Maryi w Betlejem, gdy porodziła swojego Syna.
Nocne czuwanie w wymiarze świeckim to stanie na posterunku na warcie, czy praca na nocnych zmianach na portierniach, w szpitalach, w straży zawodowej czy policji. Wiele osób czuwa, prowadzi nocą pojazdy, byśmy mogli spokojnie podróżować czy wypoczywać. Jest wiele służb, które wymagają ciągłości by życie mogło się toczyć normalnie. Różne pogotowia, stacje obsługi, czy nocne dyżury aptek.

Serdecznie dziękuję wszystkim obecnym na 47. nocnym czuwaniu modlitewnym w naszym kościele.

Ksiądz Proboszcz
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.