Ogłoszenia
serce.katolik.bielsko.pl
Od 29 marca do 5 kwietnia 2020

Pobierz najnowszy Informator - plik pdf
Wypominki roczne 2019 - plik pdf

Trwa transmitowanie celebracji i modlitwy z naszego kościoła na parafialnym kanale YouTube. Można też na ten kanał wejść przez stronę parafialną (zakładka: Transmisje). Transmisje można śledzić w czasie rzeczywistym, ale dodatkowo można je odtwarzać o każdej porze przez jeden dzień. W okresie panowania epidemii dostępne będą:
 • codzienna Msza Św. o godz. 8.00;
 • modlitwa kapłanów, duszpasterzy codziennie o 20.30;
 • Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.00;
 • Droga Krzyżowa w piątek po Mszy Św. o godz. 8.00.
Z góry przepraszamy za niedoskonałości (również techniczne). Cały czas pracujemy nad udoskonaleniem. Zapraszamy do jedności duchowej!

W tym tygodniu dodatkowo:
 • Lectio divina w poniedziałek o 19.05;
 • Godzina Święta w czwartek o 19.30
 • Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi w sobotę po Mszy Św. o godz. 8.00.

Wskazania duszpasterskie w Diecezji Bielsko-Żywieckiej na czas epidemii
- 26 marca 2020

W trosce o zdrowie i życie oraz duchowe dobro wiernych ustalamy następujące zasady duszpasterskie obowiązujące w Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
W imieniu wszystkich Duszpasterzy dziękuję wszystkim Wiernym naszej diecezji za zrozumienie i przyjęcie koniecznych zasad i ograniczeń. Proszę o potrzebne dla nich wsparcie, zwłaszcza przez modlitwę, życzliwość i zrozumienie. Księżom i wszystkim wspierającym działalność Kościoła dziękuję za zaangażowanie w codzienną posługę w swoich wspólnotach, często z narażeniem własnego zdrowia, a niekiedy życia.
Życzę wszystkim łaski płynącej z przeżywanego czasu, wzrostu duchowego, zdrowia i sił do wytrwania w tym trudnym czasie.
 1. Uczestnictwo we Mszy Świętej
  • Na terenie naszej diecezji wszystkim wiernym została udzielona dyspensa od udziału w Niedzielnej i Świątecznej Mszy Świętej - aż do odwołania. Wszyscy jesteśmy zagrożeni, gdyż nie wiemy, ile osób niewykazujących objawów może nas zarazić. Dlatego usilnie prosimy, aby brać udział we Mszy Świętej za pośrednictwem mediów. Zachęcamy wszystkich do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez Komunię Świętą duchową, która polega na wzbudzeniu w sercu pragnienia przyjęcia Jezusa. - We Mszy Świętej w niedziele i dni powszednie, oprócz księży i diakonów sprawujących liturgię, mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję, jednak nie więcej niż 5 osób.
  • Chrzest i ślub z zachowaniem ograniczenia do 5 osób.
  • Pogrzeby sprawujemy w formie uproszczonej. Najpierw stacja na cmentarzu, potem Msza Święta żałobna. Wszystko z zachowaniem ograniczenia do 5 osób (nie wlicza się pracowników zakładu pogrzebowego).
 2. Nawiedzenie Kościoła
  • W obecnej sytuacji prosimy nie nawiedzać kościoła. Nie jesteśmy w stanie wypełnić zarządzeń państwowych ograniczających liczbę osób przebywających w świątyni do 5.
 3. Spowiedź Święta
  • Wielu z nas przed Wielkanocą przystępuje do spowiedzi, jednak obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnienie tej praktyki. W parafiach nie będzie zatem spowiedzi w zwyczajnej formie. Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne (por. KKK 1452). W przypadku wątpliwości można skontaktować się telefonicznie z księdzem swojej parafii.
  • Przypominamy wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do spowiedzi przez telefon, Internet czy maila są fałszywe i stanowią próbę wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Nie wolno na takie propozycje odpowiadać.
 4. Namaszczenie Chorych
  • Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną tylko w przypadku zagrożenia życia. Należy umówić się z księdzem telefonicznie.
 5. Wielki Tydzień
  • W niedzielę palmową nie organizujemy procesji z palmami.
  • Msza Krzyżma Świętego będzie sprawowana tylko przez Księdza Biskupa.
  • Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana według normalnych terminów w kościołach parafialnych bez udziału wiernych.
  • Nie będzie adoracji w ciemnicy i Bożym Grobie.
  • Przypominamy, aby w Wielki Piątek zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  • Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu.
  • Wiernych prosimy o uczestnictwo w liturgiach przez środki masowego przekazu. Warto duchowo łączyć się ze swoja parafią. Zachęcamy również do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej, adoracji krzyża oraz medytacji Słowa Bożego w naszych domach.
 6. I Komunia Święta
  • Pierwsza Komunia Święta będzie możliwa, gdy wrócimy do normalnego funkcjonowania. Termin zostanie ustalony wtedy przez Księdza Proboszcza w porozumieniu z rodzicami danej parafii.
Powyższe ustalenia obowiązują od dnia 26 marca 2020 roku do odwołania.
Wszystkim na dalsze dni Wielkiego Postu i czas Triduum Paschalnego niech Pan Bóg błogosławi.

† Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki

Informacje o obchodach liturgicznych tygodnia, porządek nabożeństw oraz intencje mszalne. Zachęcamy do zabierania INFORMATORA (w tym czasie tylko w wersji elektronicznej).

Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Traugutta 13, 43-300 Bielsko-Biała, 33 819 12 12, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.serce.katolik.bielsko.pl

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.