Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl
Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, istnieje w naszej parafii nieprzerwanie 25 lat. Założycielem naszego i wielu innych ośrodków w Diecezji był śp. pan Mieczysław Wasilewski ze Starego Bielska, wraz z śp. Anielą Bułką. Pan Wasilewski gorliwy czciciel Bożego Serca, troszczył się o wiele spraw, założył radę diecezjalną i razem z panią śp. Wandą Korzeniowską naszą zelatorką wystarali się u ks. bp. Ordynariusza o zgodę na Diecezjalnego Opiekuna Arcybractwa. Obowiązek ten wziął na siebie nasz ówczesny opiekun ks. Piotr Grochowiecki. Do Arcybractwa w naszej parafii zaciągnęło się na przestrzeni lat, 88 osób w tym odeszło do Pana i ufamy że nadal trwają przy Bożym Sercu 21 osób, natomiast czynnych, uczęszczających na spotkania formacyjne, które odbywają się w drugi piątek miesiąca w kawiarence prowadzonych przez ks. Przemysława Gawlasa naszego opiekuna i na Godzinę Świętą przychodzi ok 20 – 25 osób. Reszta członków złożona chorobą wynagradza i modli się w domach ofiarując swoje cierpienie.
W dniu 14 kwietnia nasza wspólnota przeżywała diecezjalny dzień skupienia, a zarazem uwieńczenie obchodów 25-lecia naszego Arcybractwa. Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć członków Straży Honorowej z 23 parafii, około 240 osób, które przywitał nasz proboszcz ks. prałat Krzysztof Ryszka i rozpoczął świętowanie od poprowadzenia godzinek do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Uroczystej Mszy świętej dziękczynnej za 25 lat istnienia naszej Straży przy Sercu Jezusa przewodniczył ksiądz proboszcz w koncelebrze z ks. Piotrem Grochowieckim, kanclerzem ks. Adamem Bieńkiem, ks. prałatem Stanisławem Morawą, ks. Krzysztofem Moskalem ks. Pawłem Wabikiem SDS. którzy przy ołtarzu reprezentowali swoje wspólnoty i z ks. Przemysławem Gawlasem naszym opiekunem który wygłosił poruszającą nasze serca homilię. Zakończył ją życzeniami dla naszej wspólnoty, ale i nie tylko: „by nasza miłość do Chrystusa, do drugiego człowieka nigdy nie ostygła, nie oziębła, a nasze serce nie stało się tronem z lodu” i oby tak było prosił o to Ducha świętego. „Duchu mądrości oświeć nas, abyśmy widzieli jasno prawdy wiary i odczuwali duchową radość bycia w naszych wspólnotach. Duchu rozumu rozlej w nas światło, aby pośród mroku zła nie ostygły nasze serca. Duchu umiejętności, ucz nas odpowiedzialności za nasze wspólnoty. Duchu rady napełnij nas i wskaż co należy czynić i jakich środków należy używać by przyciągnąć wszystkich do Ciebie. Duchu Męstwa, dodaj nam odwagi, abyśmy jak święty Szczepan nie bali się pozornej porażki która wyda owoce w swoim czasie. Duchu pobożności napełnij nas synowską ufnością do Ojca w niespokojnym świecie i daj gorliwość w wynagradzaniu za grzechy. Duchu bojaźni Bożej, pobudź nas do jeszcze większej walki z grzechami, które oddalają nas od Ciebie Amen”.
Podczas Mszy świętej diecezjalny dyrektor ks. Grochowiecki przyjął do Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ dwunastu nowych członków w tym do naszej wspólnoty Małgorzatę Kruczek, naszej nowej siostrze serdecznie gratulujemy.
Po Mszy świętej uczciliśmy Boże Serce adorując Je w Najświętszym Sakramencie odmawiając litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a na zakończenie uroczyście odśpiewaliśmy jako dziękczynienie Te Deum Laudamus.
Cieszyliśmy się bardzo z obecności licznych pocztów sztandarowych które uświetniły naszą uroczystość, jak również ze sporej grupy ministrantów i lektorów którzy pod kierunkiem ks. Sebastiana Fajfera zadbali o piękną oprawę liturgiczną. Ks. Sebastian również pełnił posługę fotografa na naszym dniu skupienia - dziękujemy.
Wszystkich uczestników spotkania zaprosiliśmy do Krypty naszego kościoła na wspólną agapę, ciepły poczęstunek, kawę, herbatę, nie zabrakło tez i słodkości. Mogliśmy oglądać przygotowane przez naszego ks. opiekuna slajdy ze zdjęciami minionych wydarzeń naszej wspólnoty, porozmawiać, wymieniać się doświadczeniami, pobyć ze sobą.
Ogromną wdzięczność chcemy za wszystko wyrazić ks. Proboszczowi i ks. Przemysławowi Gawlasowi jak również tym wszystkim, którzy się przyczynili by świętowanie naszego 25-lecia, nasz diecezjalny dzień skupienia, przebiegł uroczyście i pięknie. Z serca składamy serdeczne Bóg zapłać i obiecujemy modlitwę.
Zelatorka SH. NSPJ

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Słowo na dzisiaj

Mt 11, 11-15 | Jezus powiedział do tłumów: «Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.