Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl
Pobierz Informator a w nim wszystkie szczegółowe informacje! - plik pdf

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
W mocy Bożego Ducha
(Tym kolorem zaznaczone są rozważania związane z kontekstem hasła roku liturgicznego.)
W ciągu tego roku duszpasterskiego chcemy się skupić na misji ochrzczonych i bierzmowanych. Pamiętajmy, że kiedy apostołowie wyszli z wieczernika po otrzymaniu Ducha Świętego to poszli pełnić misję i każdy katolik, każdy chrześcijanin, ma również misję do spełnienia, bo jest napełniony Duchem Świętym. W mocy Ducha chcemy działać i każdy chrześcijanin ma mieć świadomość misji Kościoła, jaką Kościół ma w świecie, ale także własnej indywidualnej misji jako chrześcijanin we wspólnocie rodzinnej, parafialnej, także we wspólnocie całego społeczeństwa.

 
Dzień pierwszy

MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO

Jeszcze przed faktycznym ropoczęciem celebracji Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej nastąpiło przyjęcie Świętych Olejów. Towarzyszyły temu następujące słowa Ks. Proboszcza: "Za chwilę rozpoczniemy celebrację Świętego Triduum Paschalnego. Zgromadziliśmy się w ten wieczór na pamiątkę dnia, w którym Jezus Chrystus ustanowił Eucharystię, sakrament, w którym pragnął uobecnić dar z samego siebie dokonany na krzyżu. Ale nasze spotkania z Panem mają miejsce także w innych sakramentach, począwszy od sakramentów chrztu i bierzmowania, aż po sakrament namaszczenia chorych. W dzisiejsze przedpołudnie w kościele katedralnym biskup pobłogosławił oleje potrzebne do sprawowania tych sakramentów. Olej Krzyżma i olej chorych zostały rozdzielone pomiędzy wszystkie parafie jako znak jedności w tej samej wierze i w tym samym Duchu. Zgromadzeni w ten wieczór przyjmujemy je z wdzięcznością i szacunkiem, w znaku komunii z wszystkimi wspólnotami wierzących naszej diecezji".
Następnie Oleje zostały złożone w miejscu ich stałego przechowywania.


Liturgiczna rachuba czasu różni się nieco od rytmu kalendarzowego. W liturgii celebracja każdej uroczystości i każdej niedzieli rozpoczyna się w przeddzień wieczorem. Dlatego Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana w czwartek wieczorem, przynależy do pierwszego dnia Triduum. Dzień ten kończy się przeżyciem Liturgii Męki Pańskiej. Liturgia ta ma być sprawowana w ciągu dnia. Przesunięcie jej na wieczór z racji duszpasterskich nie zmienia tego faktu, że jest to liturgia Wielkiego Piątku.

Wielki Czwartek (wieczorem)
Boża miłość i przebaczenie
Uwierzyć w miłość Boga, być pewnym Jego miłości względem siebie, głosić tę wiarę – to jest zasadnicze zadanie chrześcijanina. Uwierzyć w miłość Boga do wszystkich ludzi, w miłość Boga do mnie, miłość, która sprawiła, że Syna swego Jedynego wydał na śmierć krzyżową. Nie można na to wydarzenie patrzeć tylko jako na fakt historyczny, wstrząsający z pewnością, ale zaistniały w dalekiej przeszłości i zupełnie mnie nie dotyczący. Ta bowiem śmierć była ofiarą złożoną Bogu za wszystkich ludzi i za mnie także. Teolodzy mówią, że Bóg tak dalece umiłował człowieka, że byłby gotów umrzeć dla każdego człowieka z osobna, gdyby to było potrzebne dla naszego zbawienia. Ta jedna śmierć objęła jednak nas wszystkich, a jej skutkiem jest odpuszczenie grzechów. Uosobiona miłość Boża to Duch Święty.

18.30 – LITURGIA MSZY ŚW. WIECZERZY PAŃSKIEJ
  1. W intencji Ojca Świętego Franciszka i seniora Benedykta oraz wszystkich biskupów, zwłaszcza: Romana, Piotra, Tadeusza i Janusza.
  2. W intencji kapłanów obecnie posługujących w naszej Parafii i wspierających ich pomocą.
  3. W intencji kapłanów, którzy kiedykolwiek pracowali w naszej Parafii.
  4. W intencji zmarłych kapłanów, zwłaszcza kiedyś posługujących w naszym kościele.
  5. W intencji kapłanów mieszkających w Domu Księży Emerytów.
  6. O nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne zwłaszcza z naszej Parafii oraz za kandydatów do Służby Bożej.
(Tym kolorem zaznaczone są teksty z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r.)
„Mszą sprawowaną w wieczór Wielkiego Czwartku rozpoczyna Kościół Paschalne Triduum. Przypomina ową Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Pan Jezus, tej nocy, której był wydany i umiłowawszy swoich na świecie aż do końca ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i swoją Krew. Dał Apostołom do spożycia oraz im i ich następcom w kapłaństwie nakazał, aby je ofiarowali”. Cała wewnętrzna uwaga winna się skierować ku misterium upamiętnianym zwłaszcza w tej Mszy Świętej: jest to ustanowienie Eucharystii, ustanowienie stanu kapłańskiego oraz Pańskie przykazanie miłości; winny one zostać wyjaśnione w liturgii (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 44-45).


Bóg w Chrystusie pierwszy daje przykład miłości. Wyjątkowy wyraz miłości bliźniego otrzymujemy w tym niepojętym geście umywania nóg uczniom, który daleki jest od popisowej teatralności, przeniknięty pokorą. Obrzęd ten znany i praktykowany w średniowieczu przyjął się powszechnie. Dziś do niego wracamy, aby głębiej przeżyć sens miłości Chrystusa. Kapłan, który uobecnia wśród nas samego Chrystusa, umyje nogi przedstawicielom parafii. Ofiara Chrystusa, zapowiedziana już w Starym Testamencie w znaku Paschalnej Wieczerzy ustanowionej na pamiątkę wyzwolenia z Egiptu, jest tylko jedna i nie powtarza się nigdy więcej. Kościół czyni ją wśród nas obecną w każdej Mszy Świętej. Wielkim darem i zaszczytem jest dla nas to, że możemy w tej ofierze uczestniczyć, wypełniając nakaz Chrystusa: „Bierzcie i jedzcie (...), bierzcie i pijcie z tego wszyscy”. Spożywając Ciało i Krew Chrystusa czynimy Jego ofiarę - naszą. Dodatkowo w Wielki Czwartek:
  • po Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej adoracja dziękczynna za ustanowienie Eucharystii i sakrament kapłaństwa do godz. 22.00.
  • Od 21.00 do 22.00 Godzina Święta (prowadzi Straż Honorowa NSPJ)
  • Okazja do spowiedzi św.: czwartek: 6.00 – 9.00; 13.00 –17.30
Wielki Piątek
«W tym dniu, w którym „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” Kościół rozmyślając nad Męką swojego Pana i Oblubieńca oraz adorując Krzyż, wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościół nie sprawuje w tym dniu Eucharystii; Komunii świętej udziela się wiernym jedynie w czasie liturgii ku czci Męki Pańskiej; chorym, którzy w tej liturgii nie mogą uczestniczyć, Ciało Pańskie może być zaniesione o każdej porze dnia. Wielki Piątek Męki Pańskiej jest w całym Kościele dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu. Zaleca się dzisiaj sprawowanie w kościołach z udziałem ludu Godziny czytań i Jutrzni» (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 58-62).

Napełnienie Duchem Świętym
Być napełnionym Duchem Świętym, to znaczy być napełnionym Chrystusem. Duch Święty nie przynosi nowych treści, tylko sprawia, że to, co było gdzieś na zewnątrz nas, to, co stało się przed tysiącami lat, nagle staje się w nas żywe i zaczynamy żyć Chrystusem. Dlatego być napełnionym Duchem Świętym znaczy to samo, co być napełnionym Chrystusem. To znaczy, że kiedy otrzymuję Ducha Świętego, jestem Nim napełniony, to mogę powiedzieć tak, jak powiedział św. Paweł: „Żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus”.
Napełnienie Duchem Świętym dokonuje się przez wiarę i sakrament. Aby napełnienie Duchem Świętym stało się rzeczywistością w naszym życiu trzeba:
  1. pragnąć, modlić się o to napełnienie
  2. uznać i wyznać swój grzech
  3. postępować jak napełnieni Duchem Świętym (żyć jak Chrystus) bez czekania, aż to napełnienie się w jakiś sposób objawi.
Dodatkowo w Wielki Piątek
  • w „Ciemnicy” adoracja Pana Jezusa (od godz. 6.00 do godz. 18.00)
  • 8.00 Godzina Czytań i Jutrznia
  • Chcemy towarzyszyć Panu Jezusowi w Jego męce:
    • do godz. 9.00: modlitwa w Ogrójcu, pojmanie Jezusa, sąd żydowski, zaparcie się Piotra, wyrok żydowski, sąd rzymski u Piłata
    • od godz. 9.00 do godz. 12.00: Barabasz, ubiczowanie, ukoronowanie cierniem, wyrok Piłata
  • 12.00 Rozważanie całej Męki Pańskiej na wzór Drogi Krzyżowej na podstawie Całunu Turyńskiego – zwłaszcza, choć nie tylko, dla tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła wieczorem (ale może to być też dobre wprowadzenie do liturgii wieczornej)!
    • od godz. 12.00: śmierć na krzyżu
  • 15.00 Początek Nowenny do Miłosierdzia Bożego i Koronka
  • Okazja do spowiedzi św.: piątek: 6.00 – 12.00; 13.00 – 17.30

18.30 – LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ




Dzień drugi
MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO

  • Wielki Piątek przy „Bożym Grobie” adoracja i możliwość indywidualnego oddania czci krzyżowi (do godz. 24.00)
  • Od 20.00 do 21.00 adorację prowadzi Straż Honorowa NSPJ.
Wielka Sobota
„W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i Śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. Bardzo się zaleca sprawowanie Godziny czytań i Jutrzni z udziałem ludu. Tam, gdzie jest to możliwe, należy przewidzieć celebrację słowa Bożego lub nabożeństwo zgodne z misterium tego dnia.
Dzisiaj Kościół powstrzymuje się zupełnie od sprawowania Ofiary Mszy Świętej. Komunii świętej można udzielać tylko na sposób Wiatyku. Nie należy sprawować zaślubin ani innych sakramentów, z wyjątkiem Pokuty i Namaszczenia Chorych” (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 73.75).


Postępowanie w Duchu Świętym
Istotą i konsekwencją napełnienia Duchem Świętym ma być życie według wymagań Słowa Bożego, czyli życie kierowane przez Chrystusa. Wysiłek zmierzający do prowadzenia takiego życia jest równoznaczny z życiem według Ducha. Życie takie nazywamy chodzeniem w Duchu Świętym, lub postępowaniem w Duchu Świętym. Aby prowadzić życie w Duchu, trzeba:
  1. praktykować „duchowe oddychanie” czyli żal doskonały
  2. często ogłaszać Jezusa Panem swojego życia
  3. przygotować się na walkę duchową
  4. nie polegać w swoim życiu na uczuciach ale na wierze
  5. trzymać się Słowa Bożego: „za wszystko dziękujcie...”
Dodatkowo w Wielką Sobotę:
  • od 6.00 do godz. 19.30 adoracja przy „Bożym Grobie” i możliwość indywidualnego oddania czci krzyżowi (można dłużej przy nim się zatrzymać, ucałować, „przytulić”);
  • 8.00 Godzina Czytań i Jutrznia
  • 12.00 Czuwanie przy „Bożym Grobie” dla dzieci (po adoracji święcenie potraw)
  • Od 13.30 do 16.00 co pół godziny święcenie potraw
  • 15.00 Nowenna i Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • Okazja do spowiedzi św.: sobota 6.00 – 12.00; 13.00 – 16.00
Dzień trzeci
MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Trzeci dzień świętego Triduum Paschalnego rozpoczyna się celebracją Wigilii Paschalnej. Po niej może nastąpić procesja rezurekcyjna. Procesja może być także przeniesiona na godziny ranne. Choć dla wielu osób słowo rezurekcja kojarzy się przede wszystkim z procesją rezurekcyjną, to jednak należy dążyć do tego, aby słowem „rezurekcja” określać przedewszystkim całą celebrację Wigilii Paschalnej. Ona bowiem najbardziej zasługuje na nazwę „rezurekcja”. Należy także uświadamiać wiernym, że Święte Triduum Paschalne kończy się nchorami Niedzieli Wielkanocnej.
 
WIGILIA PASCHALNA W NOC ZMARTWYCHWSTANIA
„Zgodnie z bardzo dawną tradycją ta noc jest czuwaniem na cześć Pana. Wigilia sprawowana tej nocy, upamiętniająca świętą noc zmartwychwstania Pana jest jakby „matką wszystkich świętych wigilii”. Kościół czuwając oczekuje Pańskiego zmartwychwstania i sprawuje je w sakramentach chrześcijańskiego wtajemniczenia. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpoczynać zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której się zwykło antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie. Przytaczane przez niektórych powody antycypowania Wigilii Paschalnej, jak np. niebezpieczeństwo, nie są wysuwane w przypadku Nocy Bożego Narodzenia lub innego rodzaju zgromadzeń” (z Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych – Kongregacja Kultu Bożego - 16 stycznia 1988 r., 77-78).

20.00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ W NOC ZMARTWYCHWSTANIA (sobota)

  1. W intencji wszystkich Parafian.
  2. Za ++ Parafian.
  3. Za wszystkich pracowników Parafii.
  4. Za podejmujących różne odpowiedzialności oraz angażujących się w życie parafialne.
  5. Za żyjących i zmarłych budowniczych naszego kościoła oraz wszystkich dobrodziejów.
  6. Za + Helenę Frydel (od syna Piotra z rodziną).
  7. Za + Ryszarda Fokt.
Wielka Niedziela Zmartwychwstania (1. Dzień Oktawy Wielkanocy)
„Mszę w dzień Wielkanocy należy sprawować z całą uroczystością. Jako akt pokutny dobrze będzie zastosować dzisiaj pokropienie wodą pobłogosławioną w Wigilię: należy wtedy śpiewać antyfonę „Vidi aquam” lub inną pieśń o charakterze chrzcielnym. Tą samą wodą wypełnia się także kropielnice przy wejściu do kościoła” (z Listu okólnego…., 97).

Świadczenie w Duchu Świętym
Świadczenie w Duchu Świętym nie w znaczeniu dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem na jakimś zgromadzeniu chrześcijan ale w znaczeniu prowadzenia ludzi do Chrystusa zawsze i wszędzie, wykorzystywaniu każdej okazji do mówienia o Chrystusie i uznawanie tego za najważniejsze swoje zadanie.
Warunki owocnego świadectwa:
  1. pewność, że Jezus jest moim Panem i Zbawicielem
  2. przekonanie o odpuszczeniu grzechów
  3. prośba o napełnienie Duchem Świętym
  4. dzielić się wiarą i mówić o Chrystusie
  5. modlitwa za tych, do których Bóg mnie posyła
  6. „Idźcie…” – branie inicjatywy w swoje ręce
  7. „Idźcie…” w miłości do drugiego człowieka
  8. owoce zostawić Panu Bogu.

LITURGIA MSZY ŚW.: 6.15, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30
 
Dodatkowo w w Niedzielę Zmartwychwstania
  • 16.00 Nieszpory chrzcielne + Nowenna i Koronka do Miłosierdzia Bożego
 
NIESZPORY NIEDZIELI ZMARTWYCHWSTANIA
„Największe misteria ludzkiego odkupienia sprawuje Kościół co roku począwszy od Mszy wieczornej Wielkiego Czwartku aż do nchorów Niedzieli Zmartwychwstania /.../. Tam gdzie istnieje, należy zachować, a jeśli nie - wprowadzić tradycję sprawowania w dniu Paschy nchorów chrzcielnych, w których podczas śpiewu psalmów odbywa się procesja do chrzcielnicy” (z Listu okólnego…, 38.98).


PODZIĘKOWANIA
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wspólnego świętowania Triduum Paschalnego (i nie tylko) w naszej Parafii:
  • dla kapłanów współpracowników za ofiarną posługę w Wielkim Poście (nie tylko w naszej Parafii), za wielogodzinną służbę w konfesjonale, za zaangażowanie w czasie Triduum;
  • dla wszystkich kapłanów wspierających nas w konfesjonale;
  • dla p. Jerzego, naszego kościelnego i wspierającego go p. Kazimierza;
  • dla p. Wojciecha podejmującego posługę organisty;
  • dla całej służby liturgicznej, szczególnie dla animatorów, dla innych podejmujących posługi liturgiczne a przede wszystkim dla ks. Sebastiana, który to wszystko koordynował;
  • dla scholii liturgicznej i kantorów;
  • dla Straży Honorowej NSPJ, Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, Oazy Rodzin, harcerzy i wszystkich angażujących się w modlitwy i czuwania tego czasu;
  • dla Straży Honorowej NSPJ, która z kiermaszu świątecznego sfinansowała paschał do naszego kościoła oraz dla Oazy Rodzin – fundatorów pieczywa na Wielki Czwartek;
  • dla wszystkich, którzy zadbali o świąteczny wystrój naszego kościoła i dekoracje na Triduum, szczególnie dla pp. Teresy i Stanisława;
  • szczególne podziękowania dla uczestników Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta a zwłaszcza dla niosących krzyż oraz dla tych, którzy pozwolili umyć sobie nogi w Wielki Czwartek;
  • dla p. Jana i innych dbających o porządek w naszym kościele;
  • dla p. Wioli i innych dbających o bieliznę w naszym kościele;
  • dla wszystkich uczestników świątecznych liturgii i tych, którzy trwali na modlitwie w kościele w tych dniach.
Jeśli ktoś nie został wymieniony z imienia bądź z przynależności do określonej grupy niech tym bardziej się cieszy, że uczestniczył w dziele Bożym a nagrodę i podziękowania otrzyma od samego Boga.

Ks. Proboszcz

Słowo na dzisiaj

J 12, 24-26 | Jezus powiedział do swoich uczniów: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.