Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl

Pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy Św.28 czerwca 2020
20 września 2020

Do początku

Tegoroczna uroczystość I Komunii Św. miała się odbyć 17 maja br. ale z powodu pandemii została przesunięta w czasie. Czternaście rodzin zdecydowało, że ich dzieci po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć w Eucharystii 28 czerwca br. Pozostałe pięć rodzin przesunęło termin I Komunii Św. na wrzesień.

28 czerwca 2020


Do początkuProces przygotowania do tego wydarzenia poprzedziła droga odnowy sakramentu chrztu św. Szczegółowy opis drogi znajdziesz tu (plik .pdf). Tegoroczny proces musiał jednak ulec modyfikacji:
 1. Uroczystość Chrystusa Króla (24.11.2019 - g. 10.30) - dzieci otrzymały znak Chrystusa Króla – krzyż
 2. Przygotowanie do I spowiedzi św.:
  • przygotowanie katechetyczne;
  • nabożeństwo pokutne i pierwsza spowiedź św. (29.02.2020, godz. 16.00);
  • spowiedź św. i odnowa chrztu św. (25.06.2020, godz. 17.00);
 3. I czwartki miesiąca – Msza św. o godz. 18.30;
 4. Droga Krzyżowa dla dzieci w piątki Wielkiego Postu o godz. 18.00;
 5. W II niedzielę Wielkiego Postu (8.03.2020 - g. 10.00) - dzieci otrzymały białe szaty - znak wybrania i dziecięctwa Bożego;
 6. W niedzielę (7.06.2020 - g. 10.00) - ojciec (lub ojciec chrzestny) zapalił świecę chrzcielną od Paschału - znak Chrystusa Światłości, a dzieci otrzymały modlitewniki;
 7. 28.06.2020 - g. 12.00 DZIECI PO RAZ PIERWSZY W SPOSÓB PEŁNY UCZESTNICZYŁY WE MSZY ŚW. i wraz z rodzinami oddały się w opiekę Matki Bożej (otrzymały różańce);
 8. 29.06.2020 - dzieci wsparły swoją ofiarą Dzieła Misyjne.

Uroczystość I Komunii Św. to obok odpustu najważniejsze święto parafialne. Kolejni członkowie wspólnoty parafialnej zasiadają do wspólnego stołu Eucharystii i jest to święto całej Parafii. Dlatego niezrozumiałą jest praktyka stosowana przez niektórych rodziców, że dzieci posyłają do I Komunii św. w obcym kościele „ze swoją klasą”. Zresztą w przypadku naszego kościoła tak w procesie przygotowania jak i w czasie samej uroczystości I-komunijnej dzieci zawsze są z rodzicami a nie z koleżankami i kolegami „z klasy”.


W celebrowanie liturgii włączyli się rodzice dzieci I-komunijnych. W czasie Mszy św. Ksiądz Proboszcz nawiązał do I czytania i historii związanej z prorokiem Elizeuszem (2 Krl 4, 8-12a. 14-16a). Ten proces realizuje się w każdej Mszy Św.: zaproszenie do stołu, zamieszkanie – obecność, źródło łaski. Ponadto przypomniał, że Eucharystia jest ucztą, która:
 • zanurza nas w misterium paschalnym, dlatego udział w niej mobilizuje nas do ciągłego przechodzenia do nowego, piękniejszego życia
 • jest pieczęcią przymierza zawartego na chrzcie św. stąd przypomnienie całego procesu powtórnego katechumenatu w drodze do I Komunii św. i wezwanie do ponawiania oddawania się Bogu w każdej Mszy Św. tak jak On daje nam siebie
 • jest zadatkiem życia wiecznego więc daje nam możliwość już tu i teraz udziału w szczęściu nieba co z kolei jest motywem do udziału we Mszy Św. oraz by jej nie opuszczać.
Pod koniec Mszy Św. przed obrazem Pani Jasnogórskiej nastąpiło oddanie całych rodzin dzieci I-komunijnych w opiekę Matki Bożej (akt oddania odczytali przedstawiciele rodziców). Dzieci otrzymały różańce – „narzędzie” do modlitwy prośby o wstawiennictwo Matki Bożej i naszej oraz pamiątkowe obrazki.
Mszę św. koncelebrował ks. Przemysław Gawlas, który dla wielu dzieci był również katechetą!Rodziny dzieci I-komunijnych złożyły ofiarę na nowe szaty liturgiczne do naszego kościoła.


Dziękujemy p. Maciejowi Malec za udostępnienie zdjęć!
Bury Antoni, Ciosek Maciej, Grzędziel Samuel, Kasprzyk Jakub, Krochmal Dawid, Kukurawasz Bartosz, Kwiatkowska Natasza, Kwiecień Filip, Machalica Kamil, Puzoń Karol, Sobaniak Monika, Szmak Wiktoria, Widlarz Antoni, Widlarz Wiktor, Witas Wiktoria.

Pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy Św. (I Komunia Św.) dzieci z naszej Parafii - uzupełnienie.

20 września 2020


Do początku

Tegoroczna uroczystość I Komunii Św. miała się odbyć 17 maja br. ale z powodu pandemii została przesunięta w czasie. Czternaście rodzin zdecydowało, że ich dzieci po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć w Eucharystii 28 czerwca br. Dwie rodziny zdecydowały się na termin 20 września br. (pozostali przesunęli termin na rok przyszły).
Maksymilian Kawałek, Julia Kielaszek

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter  

Słowo na dzisiaj

Mk 3, 31-35 | Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.