Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl

Wykłady w Sercu

 

Dziś wielu osobom wydaje się, że wiara stoi w sprzeczności z rozumem i nauką. Nic bardziej mylnego. Nie ma tu konfliktu, ale jest współpraca i wzajemne przenikanie się. Rozum bez wiary może prowadzić do pychy, a wiara bez rozumu do powierzchownej duchowości.
Jan Paweł II w encyklice „Fides et ratio" podkreślał: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się do kontemplacji prawdy". Jak zaznacza duszpasterz, w naszym dojrzałym kroczeniu za Chrystusem ważny jest rozwój duchowy i intelektualny. Potrzebują go zarówno osoby wierzące, jak i poszukujące Boga.
Poczynając od września, w ostatnie poniedziałki miesiąca o 19.15 będą się odbywały wykłady w auli pod naszym kościołem, podczas których prelegenci ukażą relację pomiędzy wiarą i rozumem. Ideę wykładów oddaje myśl św. Augustyna, która jest mottem poniedziałkowych spotkań: „Uwierz, abyś zrozumiał - zrozum, abyś uwierzył”. (por. GN z 20.09.2020; UT i ks. Sebastian Fajfer)
Inicjatorem i moderatorem całego cyklu jest ks. Sebastian Fajfer.
Program spotkań w sezonie 2020/2021
dr Tomasz Rożek: „Skale Wszechświata”
ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak: „Nie wódź nas na pokuszenie”
p. Jarosław Giemza: „Ikona i świątynia w Kościele Wschodnim”
p. Krzysztof Sadło: „Relikwie chrystologiczne i ich autentyczność”
ks. dr Włodzimierz Skoczny: „Stworzenie w wierze i nauce”
ks. dr Stanisław Gruca: „Św. Małgorzata Maria Alacoque. Zabobon czy koło ratunkowe na drodze wiary i miłości”.


Do początku

  • 28 WRZEŚNIA - dr Tomasz Rożek: „Skale Wszechświata”

    dr Tomasz Rożek: „Skale Wszechświata”


    Do początku

     

    Pierwszym wykładowcą był p. Tomasz Rożek - dziennikarz, popularyzator naukowy, osoba znana z mediów. Przedstawi On temat: „Skale Wszechświata”. Wykład odbył się w nowo wyremontowanej Auli im. św. Jana Pawła II 28 września o godz.19.15. Po wykładzie była możliwość nabycia książki z podpisem autora wykładu.
    Relacja i nagranie na stronie diecezjalnej
    (Dziękujemy p. Robertowi Karp za udostępnienie zdjęć!)


  • 26 PAŹDZIERNIKA - ks. dr Włodzimierz Skoczny: „Stworzenie w wierze i nauce”
  • 30 LISTOPADA - ks. dr hab. Jan Witold Żelazny: „Zapomniani bracia w Kościele - Tradycja aramejska”
  • 28 GRUDNIA - ks. dr Krzysztof Porosło: „Święta codzienność. O liturgii przemieniającej życie”

    Z powodu pandemii zostały odwołane wykłady w październiku, listopadzie i grudniu!
  • 25 STYCZNIA - ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak: „Nie wódź nas na pokuszenie”

    ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak:
    „Nie wódź nas na pokuszenie”


    Do początku

     

    W ramach cyklu „Wykłady w Sercu”, 25 stycznia o godz. 19.15 odbył się wykład ks. Wojciecha Węgrzyniaka „Nie wódź nas na pokuszenie”. Wykład był w kościele ze względu na konieczność zachowania wymogów związanych z pandemią.
    Zaproszenie na wykład w GN.
    Zapis wykładu na kanale YT.
    Relacja na stronie diecezjalnej
    Prezentacja towarzysząca wykładowi - plik pdf
    Ks. Wojciech o sobie: Pochodzę z Podhala a dokładnie z Mizernej. Jestem księdzem od 6 czerwca 1998 roku. Przez pierwsze 3 lata kapłaństwa byłem wikariuszem w Krakowie na os. Ruczaj. Potem wyjechałem za granicę. Pięć lat spędziłem na studiach w Rzymie, trzy następne w Jerozolimie. Od października 2009 roku pracuję na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Moja specjalność to nauki biblijne a dokładniej Stary Testament. Mieszkam przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie, starając się pomagać również w duszpasterstwie.

         

  • 22 LUTEGO - Jarosław Giemza: „Świątynia i ikona w Kościele Wschodnim”

    p. Jarosław Giemza:
    „Świątynia i ikona w Kościele Wschodnim”


    Do początku

     

    W ramach cyklu „Wykłady w Sercu”, 22 lutego odbył się wykład p. Jarosława Giemzy „Świątynia i ikona w Kościele Wschodnim”. Wykład miał miejsce w kościele ze względu na konieczność zachowania wymogów związanych z pandemią. Przy okazji wykładu można było nabyć piękny album ilustrujący temat wykładu (drogi ale wartościowy!).
         

    Cały wykład bogato ilustrowany można obejrzeć tutaj (1 godz. 45 min.)
    Wykład przybliżył nam Kościół na Wschodzie w Jego elementach:
    • świątyni:
    • ikony i ikonostasu:
    • oraz krzyża:
         
      Zaproszenie na wykład w GN.
      Relacja na stronie diecezjalnej

      Do początku

    • 29 MARCA - Krzysztof Sadło: „Relikwie chrystologiczne i ich autentyczność”

      p. Krzysztof Sadło:
      „Relikwie chrystologiczne i ich autentyczność”


      Do początku

         

      W ramach cyklu „Wykłady w Sercu”, 29 marca o godz. 19.15 odbył się wykład p. Krzysztofa Sadło „Relikwie chrystologiczne i ich autentyczność”. Wykład przybrał formę celebracji wprowadzającej do świętowania Triduum Paschalnego i miał miejsce w kościele ze względu na konieczność zachowania wymogów związanych z pandemią. Wykładowcę poznaliśmy z wykładu o Całunie Turyńskim, który został bardzo dobrze przyjęty.
      Celebrację poprowadził ks. Proboszcz. Po pieśni na wejście: "Krzyżu Chrystusa" i krótkim wprowadzeniu, modlitwa:
      Boże, ześlij nam Twojego Ducha z Jego z darem mądrości, abyśmy umieli odczytać wszystko co do nas mówisz i dzięki temu, nieustannie czynili nasze życie nowym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
      Następnie Ewangelia (Łk 11, 29-32):
      29 A gdy tłumy się gromadziły, zaczął mówić: «To plemię jest plemieniem przewrotnym. Żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku Jonasza. 30 Jak bowiem Jonasz stał się znakiem dla mieszkańców Niniwy, tak będzie Syn Człowieczy dla tego plemienia. 31 Królowa z południa powstanie na sądzie przeciw ludziom tego plemienia i potępi ich; ponieważ ona z krańców ziemi przybyła słuchać mądrości Salomona, a oto tu jest coś więcej niż Salomon. 32 Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je; ponieważ oni dzięki nawoływaniu Jonasza się nawrócili, a oto tu jest coś więcej niż Jonasz.
      Po Ewangelii i zdaniu wprowadzającym Ks. Proboszcza głos zabrał p. Krzysztof i z wielką pasją opowiadał o relikwiach: o tunice z Argenteul, sudarionie z Oviedo i chuście z Manopello.
      Na zakończenie "Ojcze nasz" i modlitwa:
      Boże, dziękujemy Ci, że nasza wiara znajduje umocnienie przez szczególne znaki relikwii chrystologicznych i prosimy, abyśmy dzięki temu jeszcze lepiej przeżyli Święta Paschalne i by te Święta jeszcze bardziej utrwaliły przemianę naszego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
      Wreszcie podziękowania, błogosławieństwo i rozesłanie.

    • 26 KWIETNIA - ks. dr Włodzimierz Skoczny: „Stworzenie w wierze i nauce”

      ks. dr Włodzimierz Skoczny: „Stworzenie w wierze i nauce”


      Do początku

           

      W ramach cyklu „Wykłady w Sercu”, 26 kwietnia o godz. 19.15 odbył się wykład ks. dra Włodzimierza Skocznego: „Stworzenie w wierze i nauce”. Wykład miał się odbyć 26 października ub. roku ale ze względu ma pandemię trzeba go było przełożyć. Wykład miał miejsce w kościele ze względu na konieczność zachowania wymogów związanych z pandemią.
      W głównej mierze wykład był poświęcony teoriom naukowym i ich twórcom odnośnie początku świata ale znalazła się też refleksja jeśli chodzi o stosunek tych teorii do wiary.
  • 31 MAJA - ks. dr Stanisław Gruca SCJ: „Święta Małgorzata Maria Alacoque - Zabobon czy koło ratunkowe na drodze wiary i miłości?”

    ks. dr Stanisław Gruca SCJ: „Święta Małgorzata Maria Alacoque - Zabobon czy koło ratunkowe na drodze wiary i miłości?”


    Do początku

         

    W ramach cyklu „Wykłady w Sercu”, 31 maja o godz. 19.15 odbył się wykład ks. dra Stanisława Grucy SCJ: „Święta Małgorzata Maria Alacoque - Zabobon czy koło ratunkowe na drodze wiary i miłości?”. Wykład miał miejsce w kościele ze względu na konieczność zachowania wymogów związanych z pandemią.



Słowo na dzisiaj

J 6, 55. 60-69 | W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: «Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem». A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.