Wiadomości
serce.katolik.bielsko.pl

Narodzenie Pańskie 2020

Refleksja i życzenia świąteczne
MiniJasełka (przygotowane dla szkoły ale aktualne dla wszystkich)
Szopka
Podziękowania
Zamiast wizyty duszpasterskiej
Orszak Kolęd

Do początku



Refleksja i życzenia świąteczne


Do początku

Refleksja i życzenia świąteczne dostępne na FB

MiniJasełka


Do początku

MiniJasełka (przygotowane dla szkoły ale aktualne dla wszystkich) dostępne na YT

Szopka


Do początku



Święta Narodzenia Pańskiego to celebracja tajemnicy życia. Rozważamy tą tajemnicę przez perspektywę życia Jezusa.
  • On jako człowiek otrzymuje życie od Boga Ojca za pośrednictwem matki, Maryi – w naszej dekoracji jest to ręka Boga, który przekazuje życie człowiekowi (motyw fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej – Stworzenie człowieka).
  • Jezus wypełnia swoje życie realizowaniem woli Bożej objawionej w Słowie Bożym. W Nim Słowo stało się Ciałem – w dekoracji znak otwartej Księgi-Ewangeliarza.
  • Ukoronowaniem życia Jezusa jest oddanie go Bogu Ojcu w ofierze krzyżowej – znak chleba (Betlehem – Dom Chleba), który prowadzi nas do Eucharystii uobecniającej ofiarę krzyżową gdzie chleb staje się Ciałem Chrystusa.



Jezus przychodząc na ziemię przyszedł też, by swoim przykładem i działaniem zrealizować potrójną misję wobec wszystkich ludzi i w ten sposób z powrotem przyprowadzić ich do Boga i wprowadzić do nieba. W naszej dekoracji pojawił się motyw z fresku Michała Anioła przedstawiającego stworzenie pierwszego człowieka – Adama. O Jezusie Chrystusie Biblia mówi, że jest nowym Adamem, który przyszedł naprawić to co zniszczył stary, pierwszy Adam. Misja Jezusa to misja królewska, pasterska, by wszyscy ludzie na powrót uznali Boga, który jest Panem wszystkiego i od którego wszystko pochodzi, w tym także życie. Jest to też misja prorocka, by wszyscy ludzie poznali wolę Bożą i w świetle Jego słowa kroczyli przez życie. Jest to też w końcu misja kapłańska, by człowiek odkrył, że ukoronowaniem jego życia jest oddanie siebie Bogu i ludziom w miłości.

Swoją misję Jezus wypełnia wciąż, choć Jego wędrówka przez ziemię w ludzkim ciele już się zakończyła. Wobec kolejnych pokoleń On swoją misję realizuje w Świętej Liturgii na której my, „zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”, stajemy się uczestnikami Jego dzieła. W celebracji Eucharystii każdy rodzaj misji Jezusa przypisany jest do konkretnego miejsca:
  • do miejsca przewodniczenia, na którym na podwyższeniu i w centralnym miejscu staje kapłan i w imieniu Boga kieruje całym zgromadzeniem przypisana jest misja królewska, pasterska;
  • do ambony, stołu Słowa Bożego przypisana jest misja prorocka
  • a do ołtarza, stołu ofiary przypisana jest misja kapłańska.



Aby każda Eucharystia była czytelnym znakiem realizowania tu i teraz misji Jezusa wobec każdego z nas należy dbać o to, by te miejsca służyły tylko i wyłącznie temu, do czego zostały przeznaczone. Zaś każdy uczestnik Eucharystii by pozwolił Jezusowi, by ponownie wziął go za rękę i poprowadził do uznania Boga jako jedynego Pana, do podporządkowania się Słowu Bożemu i do ukoronowania swojego życia przez ofiarę miłości.
A od 1 stycznia Trzej Królowie już w drodze!
     


Szli, szli i ... doszli 6 stycznia.
   


Podziękowania


Do początku

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zwłaszcza w ostatnim czasie złożyli świadectwo wiary:
  1. Uczestnikom Rorat porannych
  2. Uczestnikom Rorat wieczornych; ks. Przemysławowi za ich prowadzenie; Panu Organiście i Panom Kościelnym; całej służbie liturgicznej; wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom; dzieciom, które tak aktywnie brały w nich udział i tym, którzy dzielnie nosili lampiony (na końcu czekały na wszystkie dzieci prezenty!)
  3. Wszystkim, którzy włączyli się w adwentowe dzieło pomocy: zgłosili konkretne osoby i rodziny, złożyli dary, przygotowali je do rozdania i dostarczyli je potrzebującym (udało się przygotować ok. 60 paczek!)
  4. Tym, którzy przyczynili się do dekoracji świątecznych
  5. Panu Jarosławowi i "pomocnikom" za zdjęcia!

Zamiast wizyty duszpasterskiej


Do początku

W tym roku niestety nie możemy nawiedzać naszych Parafian w ich domach w ramach tzw. wizyty duszpasterskiej. Nie zmienia to jednak naszego pragnienia by na początku nowego roku modlić się i wypraszać Boże błogosławieństwo dla wszystkich naszych Parafian. Dlatego w tych intencjach będziemy celebrowali Msze Św. w okresie Narodzenia Pańskiego (pomijając niedziele i uroczystości by z powodu obowiązujących ograniczeń nadmiernie nie mnożyć uczestników Mszy Św.), za poszczególne grupy mieszkańców. Kto z danej grupy może przybyć do kościoła na „swoją” Mszę św. to serdecznie zapraszamy (gdy intencje poniżej są zaznaczone na czerwono tzn. że "podpięte" są do nich nagrania tej Mszy Św. dostępne na YT). Można też przyjść z każdą inną grupą lub połączyć się z uczestnikami Mszy Św. przez Internet. Nowych mieszkańców, którzy chcą dołączyć do naszej wspólnoty parafialnej zapraszamy w styczniu bądź w lutym do kancelarii.

Poniedziałek, 28 grudnia, ŚWIĘTO ŚWIĘTYCH MŁODZIANKÓW, MĘCZENNIKÓW
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Trakcyjna, Grażyńskiego, Dubois, Gazownicza, Konarskiego, Korczaka, Jasna, Kosynierów, Lipowa.
18.30 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Matejki, Dąbrowskiego, Grunwaldzka, Drukarzy, Kolumnowa, Krecia, Błotna, Listopadowa.

Wtorek, 29 grudnia, PIĄTY DZIEŃ W OKTAWIE NARODZENIA PAŃSKIEGO
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Korna, Podwale, Kilińskiego, Czecha, Kresowa, Struga, Urzędnicza, Słowackiego.
18.30 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Lubertowicza, Chopina, 3 Maja, Piastowska (nieparzyste).

Środa, 30 grudnia, SZÓSTY DZIEŃ W OKTAWIE NARODZENIA PAŃSKIEGO
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulicy: Boryczki.
18.30 — W intencji parafian-mieszkańców ulicy: Piastowska (parzyste).

Czwartek, 31 grudnia, SIÓDMY DZIEŃ W OKTAWIE NARODZENIA PAŃSKIEGO, wspom. dod. św. Sylwestra, pap.
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulicy: Żeromskiego.

Sobota, 2 stycznia, Wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, bpów i doktora Kościoła - I sobota
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulicy: Filarowej.
18.30 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Traugutta, Warszawska.

Poniedziałek, 4 stycznia,
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulicy: Sarni Stok.
18.30 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Przybyły, Sixta.

Wtorek, 5 stycznia,
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulicy: Asnyka.
18.30 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Kozia (parzyste).

Czwartek, 7 stycznia,
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Krasińskiego, Mickiewicza, Czechowicka.
18.30 — W intencji parafian-mieszkańców ulic: Kozia (nieparzyste).

Piątek, 8 stycznia,
8.00 — W intencji parafian-mieszkańców ulicy: Starobielska.

Od uroczystości Narodzenia Pańskiego przed ołtarzem są dostępne komplety kadzidło – kreda, pobłogosławione w czasie Pasterki (jeden komplet na mieszkanie – dom). Zachęcamy, by wykorzystać kadzidło w okresie świątecznym i opisać drzwi, najlepiej od zewnątrz, na świadectwo naszej wiary. Przed ołtarzem można też złożyć zwyczajową ofiarę na potrzeby Parafii (ofiarę można podpisać, choć nie jest to konieczne!).
   
C (K) + M + B + 2021
Znany jest zwyczaj opisywania drzwi, najczęściej literami C+M+B. Powszechnie kojarzy się te litery z Trzema Mędrcami ze Wschodu, którzy przybyli złożyć hołd Dzieciątku. Jednak imiona Kacper, Melchior ani Baltazar w Ewangeliach się nie pojawiają. Być może początkowo litery C, M, B odnosiły się do trzech wydarzeń, związanych z historią zbawienia, obchodzonych w roku liturgicznym niedługo po Bożym Narodzeniu: cogni-tio (łac. poznanie – hołd Mędrców); matrimonium (łac. małżeństwo – gody w Kanie); baptismus (łac. chrzest – chrzest w Jordanie). Św. Augustyn odczytuje w tych znakach duszpasterską myśl: „Christus multorum Benefactor” (Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą). Starochrześcijańskie tłumaczenie jest złączone z treścią modlitw kolędowych: „Christus mansionem benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu mieszkaniu). Data, dopisywana po znaku krzyża, określa rok, w którym błogosławieństwo spływa na domostwo jako noworoczne życzenie Kościoła dla każdej rodziny.

Do początku

Orszak Kolęd


Do początku

Orszak Kolęd – Święty Wieczór to spotkanie kolędowe, które odbyło się w wieczór poprzedzający Święto Objawienia Pańskiego. Święte Wieczory to stara polska tradycja polegająca na gromadzeniu się i wspólnym śpiewaniu kolęd w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Epifanii. Fundacja Orszak Trzech Króli promuje śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i wraz ze znajomymi. W tym samym czasie tysiące osób w Polsce mogło śpiewać ku czci Dzieciątka nasze tradycyjne kolędy. Nasza Parafia włączyła się w tą inicjatywę a zorganizowaniem i przeprowadzeniem zajęła się Oaza Rodzin.

Słowo na dzisiaj

J 6, 55. 60-69 | W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: «Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem». A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna...

Używamy plików cookies, aby serwis działał lepiej. Dowiedz się więcej, jak zarządzać plikami cookies.